2024-12-01 09:59 (dzisiaj) (zdjęcia) Voltanger dodał nowe zdjęcie 7952.

2024-12-01 09:54 (dzisiaj) (zdjęcia) Voltanger dodał nowe zdjęcie 7951.

2024-12-01 09:48 (dzisiaj) (lista) Voltanger dodał nowy pojazd Bombardier Flexity Outlook do listy.

2024-12-01 09:32 (dzisiaj) (zdjęcia) Voltanger dodał nowe zdjęcie 7950.

2024-11-28 22:34 (3 dni temu) (zdjęcia) Voltanger dodał nowe zdjęcie 7949.

2024-11-28 22:28 (3 dni temu) (zdjęcia) Voltanger dodał nowe zdjęcie 7948.

2024-11-28 22:24 (3 dni temu) (lista) Voltanger dodał nowy pojazd Lohner E2 do listy.

2024-11-28 00:51 (3 dni temu) (zdjęcia) Voltanger dodał nowe zdjęcie 7947.

Zobacz wszystkie powiadomienia
Zapraszam do wypełnienia ankiety związanej ze zbliżającymi się 10 urodzinami strony.
Korekta rozkładu pociągów - 9 czerwca 2019
Dodano: 2019-06-05 16:06
Autor: Voltanger


Zbliża się termin wprowadzenia korekty do kolejowego rozkładu jazdy. Od 9 czerwca wiele pociągów pojedzie inaczej. Pojawią się też nowe, sezonowe, wakacyjne połączenia z turystycznymi miejscowościami położonymi na morzem. Jakie zmiany czekają mieszkańców naszego regionu?

Zmiany dla Starachowic

Pociągi pośpieszne zaczną kursować o zmienionych porach i trasach. TLK Witos do Warszawy zamiast o 11:00, będzie teraz odjeżdżał o godzinie 8:00. Za to w kierunku Przemyśla pociąg odjedzie później. Obecnie odjazd następuje o 17:21, a po korekcie będzie o 20:11. Trasa Witosa ulegnie też zmianie. Pociąg obecnie kursuje do Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową by następnie zjechać do Radomia. Po zmianach pociąg pojedzie trasą przez Radom, Dęblin.

Zmiany nie ominą też pociągu IC Banach. Zmieni się pora odjazdu i trasa w kierunku Warszawy. Banach odjedzie w kierunku stolicy o 18:24 zamiast 19:33. Natomiast w kierunku Przemyśla o 11:42, zamiast 9:21. Banach w kierunku Warszawy pojedzie nową trasą przez Tomaszów Mazowiecki, Koluszki i Żyrardów. Zmiany te są spowodowane remontem aż dwóch tras do stolicy (Centralna Magistrala Kolejowa oraz linia kolejowa nr 8 w okolicach Warki). W przypadku pociągu TLK Witos czas jazdy do stolicy skróci się z 3:34 na 3:16. A przejazd pociągiem Banach się wydłuży z 3:46 na 3:55. Ceny biletów pozostaną na podobnym poziomie (41-42zł za przejazd do stolicy). Nowością w Starachowicach będzie wspomniany w innym artykule pociąg pośpieszny Przewozów Regionalnych z Ostrowca Św. do Wrocławia Gł. obsługiwany w piątki i niedziele.

Skarżysko-Kamienna

Wszystkie pociągi pośpieszne PKP Intercity z Krakowa do Olsztyna pojadą inną trasą. Chodzi tu o połączenia o nazwach: IC Żeromski, Orłowicz, Kolberg oraz Sienkiewicz. Pociągi od wprowadzenia nowego rozkładu pojadą trasą przez Radom, Tomaszów Mazowiecki, Koluszki i Warszawę. Czas przejazdu do Olsztyna wydłuży się o około 15 minut.

Kielce

Wraz z początkiem wakacji dla pociągu TLK Ustronie zostanie uruchomiona dodatkowa grupa wagonów, która sezonowa jeździć będzie na Hel. Połączenie będzie docierać na półwysep do końca wakacji.
Nowy pociąg z Ostrowca Św do Wrocławia Głównego
Dodano: 2019-05-31 14:14
Autor: Voltanger


Już 9 czerwca 2019 roku zmienia się rozkład pociągów. W tym samym czasie na naszych lokalnych torach pojawi się nowe połączenie. Przewozy Regionalne uruchamiają nowy pociąg bezpośredni z Ostrowca Św. do Wrocławia Głównego. Pasażerowie będą mogli skorzystać z połączenia pierwszy raz już w niedzielę, 9 czerwca. Pociąg wyruszy o 11:00 z Ostrowca i po około 6 godzinach jazdy dotrze do Wrocławia o 16:55. Tego samego dnia odjedzie też pociąg na relacji Wrocław - Ostrowiec. Skład ruszy ze stolicy województwa dolnośląskiego o 17:46 i dotrze do Ostrowca po północy. Składy po drodze będę zatrzymywać się na nielicznych przystankach i stacjach pośrednich w: Starachowicach Wschodnich, Skarżysku-Kamiennej, Suchedniowie, Kielcach, Bukowej, Włoszczowie, Koniecpolu, Częstochowie Stradom, Lublińcu i Kluczborku. Połączenia w obu kierunkach będą obsługiwane dwa razy w tygodniu. W piątki oraz niedzielę. W ramach konkursu zakładowego wymyślono też nową nazwę kategorii dla wszystkich połączeń. Będą one obsługiwane pod marką Superregio. Pociągi mają wyposażone być w klimatyzację oraz toaletę z dostępem dla niepełnosprawnych. Składy będą obsługiwane elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Na połączeniach będzie obowiązywała specjalna cena za przejazd. Na ten moment nie ma jeszcze dostępnego cennika czy możliwości zakupu biletów przez internet.
Podsumowanie roku 2018
Dodano: 2018-12-30 22:37
Autor: Voltanger


Rok 2018 już prawie się zakończył. Pora na podsumowanie tego co wydarzyło się przez ten czas.

Galeria

Styczeń 2018 - Pojawiają się zdjęcia z Krakowa zrobione w pierwszy dzień nowego roku. Głównym celem wyjazdu było sfotografowanie wycofywanych już powoli składów Konstal 105Na, które można spotkać w Krakowie w weekendy na linii 9.

Styczeń 2018 - Pierwsze zdjęcia rejsowych samolotów zrobione na lotnisku Warszawa-Okęcie.

Luty 2018 - Impreza Ikarusem 280 po Zagłębiu, która wystartowała z Katowic. Podczas przejazdu odwiedziliśmy Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Wojkowice, Siewierz i wiele innych miasteczek i wiosek. Cała impreza przebiegła w niezbyt dobrej atmosferze przez. Jeden z uczestników wszedł na dach Ikarusa na oczach osób postronnych oraz ekipy telewizji TVS. Odbyły się też incydenty n.p w Wojkowicach, gdzie nasza ekipa została zaatakowana przez pijaną, lokalną młodzież i niewiele brakowało do rozpoczęcia bójki. Uczestnicy narzekali na nieco nudne fotostopy. Impreza zakończyła się później niż planowano co zdenerwowało niektóre osoby, który przyjechały do Katowic z dalszych stron Polski.

Marzec 2018 - Druga wizyta w Krakowie. Tym razem poświęcona w większości tramwajom Konstal 105Na. Udało się też zaliczyć zdjęciami i trasą około połowę linii 9 na odcinku Mistrzejowice - Płaszów.

Kwiecień 2018 - Impreza łódzkimi Ikarusami 280 po okolicach Rawy Mazowieckiej. Przejazd w poszukiwaniu jabłek zakończył się klapą, ponieważ okazało się, że zbiory tych owoców mają miejsce dopiero we wrześniu i październiku. Mimo to udało się objechać fajnymi pojazdami naprawdę ciekawy, typowo sadowniczy rejon Polski. Nie zabrakło motywów kolejowych czy wiejskich. Tylko jeden Ikarus dojechał do końca, ale imprezę można zaliczyć do udanych.

Maj 2018 - Pierwszy dzień maja i krótka wizyta w Katowicach. Oprócz zdjęć tramwajów i autobusów kilku przewoźników pojawiły się też fotografie z pobliskiego Chorzowa.

Czerwiec 2018 - Trzecia już impreza w tym roku. Tym razem padło na przejazd Jelczem M11 po wschodniej części województwa śląskiego oraz zachodniej Małopolsce. W czasie jazdy odwiedziliśmy Siewierz, Zawiercie, Ogrodzieniec (zamek), Olkusz czy Sławków oraz wiele innych miejsc. Nie zabrakło wiele ciekawych motywów: kopalnie, wioski, krajobrazy, kolej, przemysł, rynki, lasy itp... Ostatecznie przejazd zakończył się tam, gdzie się zaczął czyli w Będzinie. Jedna z ciekawszych imprez, i nie tylko w tym roku.

Lipiec 2018 - Czwarta i ostatnia impreza w tym roku odbyła się w Zamościu. Tym razem na uczestników czekał nie byle autobus, a konkretnie Sanos S415 (prawdopodobnie jedyny sprawny egzemplarz w kraju). Jako niespodziankę odwiedziliśmy bazę regionalnej spółdzielni kierowców Autonaprawa. Drugą niespodzianką było dołączenie do imprezy drugiego pojazdu w postaci Autosana H9-21.41 z Autonaprawy. Z pomocą tych klasyków odwiedziliśmy piękne i malownicze tereny Zamojszczyzny oraz takie miasta miejsca jak: Zwierzyniec, lotnisko Zamość-Mokre, Krasnobród, Roztoczański Park Narodowy, czy Bortatycze (stacja towarowa linii LHS). Kolejna ciekawa impreza w tym roku zaliczona.

Sierpień 2018 - Air Show Radom 2018. Największe pokazy lotnicze w Polsce. Oprócz samych samolotów, śmigłowców czy innych statków powietrznych warto było też ocenić całą transportową organizację czyli komunikację miejską. Trasy linii prezentowały się podobnie jak rok temu. Uruchomiono kilka dodatkowych linii specjalnych. Autobusy w rejon lotniska kursowały z priorytetowym traktowaniem (możliwość wjazdu pod same bramy). Wrażenie oprócz popisów pilotów robiła też skala imprezy oraz ilość odwiedzających pokazy.

Te zdjęcia jeszcze się nie pojawiły na galerii - Zapowiedź

Sierpień 2018 - Tomaszów Mazowiecki oraz Piotrków Trybunalski. Dwa miasta w województwie łódzkim zaliczone jednego dnia i zupełnie dwa odmienne spojrzenia na komunikację. W Tomaszowie Mazowieckim można spotkać nowoczesne hybrydowe Solarisy Urbino 12 IV generacji, które robią wrażenie w tak małym mieście. Za to w Piotrkowie Trybunalskim można zobaczyć przestarzałe już MAN-y serii NL2x2 oraz nieco nowsze MAN-y NL223. To zupełnie dwa światy jeśli chodzi o tabor. Zdjęcia z tych dwóch miast pojawią się niebawem.

Sierpień 2018 - Mielec odwiedzony 14 miesięcy po poprzedniej wizycie i obraz wielu zmian na lepsze. Wycofane zostały prawie wszystkie najstarsze autobusy czyli Jelcze 120M, PR110M, Autosany H9-35 oraz A1010M.04. Pojazdy zostały zastąpione przez Solarisy Urbino 10,5 i 12 IV Generacji oraz Autosany M09LE. Podmiejskie strefy biletowe zostały zlikwidowane i powstała jedna nowa strefa biletowa pozamiejska oraz zapowiedziano, że odbędzie się reorganizacja wszystkich linii miejskich.

Jesień 2018 - Dwie wycieczki do Częstochowy w poszukiwaniu Ikarusów. Jedna zakończona połowicznym sukcesem, a druga klapą. Mimo tego udało się też zrobić trochę zdjęć taboru MPK oraz PKS, a także zaliczyć wszystkie trasy tramwajowe.

Podsumowanie roku 2018 w MZK Starachowice

Maj 2018 - MZK kupuje z MPK Kielce dwa używane Solarisy Urbino 12 I generacji z 1999 roku. Pojazdy mają zastąpić dwa wysłużone Jelcze 120M. Do służby liniowej dołączają w czerwcu 2018 roku.

7 Sierpnia 2018 - Kierowcy MZK Starachowice rozpoczęli strajk. Wielu z nich przedstawiło swojemu pracodawcy zwolnienia L4 i nie stawiło się w pracy. Od 8 sierpnia MZK poinformował, że do odwołania w dni robocze będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, gdyż brakuje kierowców gotowych do pracy. Protest ostatecznie zostaje zawieszony 20 sierpnia i komunikacja wraca do normalności. We wrześniu kierowcy otrzymują nowe propozycje wynagrodzeń.

Październik 2018 - MZK oficjalnie zamienia się w ZEC Starachowice i miejska spółka odpowiedzialna za ciepło w mieście przejmuje obsługę komunikacji miejskiej. Dla pasażerów jedyna zmiana to powstanie centrum obsługi klienta w biurze ZEC przy ul. Na Szlakowisku, które zajmować się ma kontaktem z klientem czy wydawaniem kart miejskich pasażerom.

Listopad 2018 - ZEC Starachowice kupuje kolejne używane autobusy. Tym razem wybór padł na trzy pojazdy MAN NL313 z 2002 roku. Autobusy mają wkrótce zastąpić najbardziej wysłużone Jelcze 120M o numerach bocznych: #23, #30 i #34. Pojazdy zostały kupione od prywatnego przewoźnika z województwa podkarpackiego. Wcześniej, przez kilka lat były wypożyczone przez MZK Zielona Góra, lecz wróciły do swojego właściciela.

Grudzień 2018 - ZEC zleca prywatnej firmie z Gdyni przeprowadzenie badań dotyczących frekwencji w swoich autobusach.
Życzenia Świąteczne
Dodano: 2018-12-24 14:34
Autor: Voltanger


Życzę wszystkim szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie rodziny, smacznego karpia, pięknej choinki, worka prezentów oraz udanego Sylwestra. Niech następny rok będzie jeszcze lepszy niż obecny i liczę, że przyniesie wiele dobrego.

Już wkrótce rozpocznie się nowy rok 2019. W planach są kolejne wyjazdy na zdjęcia. Za kilka dni postaram się podsumować kończący się już rok 2018.
Nowy rozkład kolejowy 2018/2019
Dodano: 2018-12-09 12:28
Autor: Voltanger


Dzisiaj, 9 grudnia 2018 roku w życie wszedł nowy rozkład kolejowy. Dla Starachowic oznacza to małe zmiany na kolei. Najważniejsza z nich to zwiększenie ilości połączeń pośpiesznych. W poprzednim rozkładzie zaplanowano jeden pociąg TLK Połoniny z Warszawy do Przemyśla, który przejeżdża przez Starachowice. W nowym rozkładzie są już dwa pociągi pośpieszne. Przecieki kolejowe, które miały miejsce na początku jesieni tego roku częściowo się sprawdziły. Nie będzie niestety możliwości bezpośredniego dojazdu z naszego miasta do Olsztyna. Nowe pociągi to TLK Witos i IC Banach. Oba łączą stację Warszawa Wschodnia z Przemyślem i jadą przez Warkę, Radom, Wąchock (z pominięciem Skarżyska-Kamiennej), Starachowice Wschodnie, Ostrowiec Św, Sandomierz, Stalową Wolę, Nisko, Leżajsk, Przeworsk i Jarosław.

Godziny odjazdów
Pociągi w kierunku Warszawy odjeżdżają o godzinie: 11:29 (TLK Witos) i 19:54 (IC Banach). To oznacza, że można będzie obecnie dostać się do Warszawy ze Starachowic także późnym wieczorem. Obecnie ostatni takie połączenie autobusowe wyrusza ze Starachowic koło godziny 19:00. Pociągi do Przemyśla odjeżdżają ze Starachowic o: 09:02 (IC Banach) oraz 16:33 (TLK Witos). Wszystkie połączenia kursują codziennie.

Standard i cena biletu
W pociągu TLK możemy spodziewać się podstawowego standardu czyli wagony z przedziałami. Nowością na obu połączeniach będzie wagon rodzinny z przedziałem dla dzieci. W pociągu IC możemy się spodziewać nieco lepszego standardu w podobnej cenie. Tu też połączenie będzie obsługiwane przez nieco nowsze/zmodernizowane wagony przedziałowe. Cena biletów na tej trasie jest podobna dla obu pociągów i wynosi 42zł za 2kl. i 55zł za 1kl. w przypadku kupienie biletu bez wyprzedzenia czasowego. Jako ciekawostka przejazd pociągami pośpiesznymi z pobliskiego Skarżyska do Warszawy jest sporo tańszy. 2 klasa kosztuje 29,90zł, a 1 klasa 50zł.

Czas przejazdu
Czas przejazdu pociągami pośpiesznymi ze Starachowic Wschodnich do Warszawy Centralnej to odpowiednio 2h i 45 min oraz 2h i 49 min, co daje w miarę dobry czas. Autem podróż trwa zazwyczaj około 2h 30 min poza szczytem. Czas jazdy do Przemyśla to 3h 45 min - 3h 46 min. Pociąg do tego miasta daję możliwość naszym mieszkańcom zorganizować ciekawą wycieczkę zagraniczną do Lwowa. Na stacji w Przemyślu można przesiąść się do pociągu międzynarodowego, który kursuje kilka razy dziennie.

Inne zmiany w Starachowicach
Większych zmian w rozkładzie kolejowym brak. Wyjątkiem jest tylko wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej na trasie Skarżysko-Kamienna - Ostrowiec Św. na niektórych połączeniach Regio. Należy uważnie sprawdzić rozkład jazdy przed podróżą. Obecnie liczba tych połączeń zwiększyła się. W przypadku zastępczej komunikacji należy udać się przed stację kolejową, gdzie będzie oczekiwał autobus zastępczy. Pojazd na trasie będzie zatrzymywał się przy wszystkich stacjach i przystankach kolejowych jakie były w rozkładzie pociągu. Czas jazdy oczywiście też będzie odpowiednio dłuższy. Powodem wprowadzenia komunikacji zastępczej jest ciągle trwający remont torów linii kolejowej nr 25.

Zmiany rozkładu w regionie
Mieszkańcy Starachowic korzystają też często z połączeń kolejowych ze Skarżyska. Tu niestety czekają nas spore zmiany na minus. Pociąg TLK Ustronie z Przemyśla Głównego do Kołobrzegu przez Kraków, Kielce, Radom, Warszawę zmienił swoją trasę i nie jeździ już przez Skarżysko. Pasażerom pozostaje jeszcze dojazd do Kielc. Nieciekawa sytuacja panuje też na trasie Kielce - Skarżysko - Warszawa. W nowym rozkładzie zmniejszyła się ilość pociągów pośpiesznych z 8 do zaledwie 4. Powodem zmian jest remont linii kolejowej nr 8 w pobliżu stacji Warka. Jednotorowy szlak wymaga pilnego remontu i dobudowy drugiego toru. W przyszłości pojedziemy szybciej, a ilość pociągów zwiększy się. Ostatnia zmiana (tym razem na plus) dotyczy pociągu TLK Morcinek do Wrocławia Głównego. Został on wydłużony z Kielc do Radomia. Pasażerowie mają teraz do dyspozycji aż 3 połączenia dziennie ze Skarżyska-Kamiennej do Wrocławia.
Copyright SGT 2010 - 2018 Wykorzystanie zdjęć tylko za zgodą autorów

stat4u